Badminton Photo
All the stars enter the courts on day three at the European Badminton Championships
Klub: XXBadminton Denmark - EM
Publiceret af: Jonas Rasmussen
Dato: 27-04-2017 11:06:14
Kategori: EM
     
All five categories will be played today at the European Badminton Championships in Kolding, Denmark, and we’re looking forward to another day of great badminton.

Big badminton stars like Viktor Axelsen, Kamilla Rytter Juhl, Christinna Pedersen, Joachim Fischer, Mathias Boe, Carsten Mogensen, Mads Conrad-Petersen, Mads Pieler Kolding, Vladimir Ivanov, Ivan Sozonov, The Stoeva-sisters, ”The Adcocks” and Carolina Marin are all entering the courts today in Sydbank Arena for their second match at the championships.

They are all playing for a place in the quaterfinals in the 26th edition of the European Badminton Championships. 

Today’s schedule is from 13.00-22.00 on four courts.  

Danish matches at day three:
13.00: Maiken Fruergaard/Sara Thygesen (3) vs. Cheryl Seinen/Iris Tabeling
13.15: Mette Poulsen (5) vs. Luise Heim
13.50: Mathias Christiansen/David Daugaard (6) vs. Jacco Arends/Ruben Jille
14.00: Kamilla Rytter Juhl/Christinna Pedersen (1) vs. Ozge Bayrak/Neslihan Yigit
15.05: Mads Conrad-Petersen/Mads Pieler Kolding (2) vs. Mark Lamsfuss/Marvin Seidel
15.30: Kim Astrup/Anders Skaarup (3) vs. Evgenij Dremin/Denis Grachev
17.10: Søren Gravholt/Maiken Fruergaard vs. Nico Ruponen/Amanda Hogstrom
17.25: Julie Finne-Ipsen/Rikke Søby vs. Silvia Garino/Lisa Iversen 
18.00: Mathias Boe/Carsten Mogensen (1) vs. Milosz Bochat/Adam Cwalina
19.00: Mathias Christiansen/Sara Thygesen (3) vs. Pawel Pietryja/Aneta Wojtkowska
19.40: Natalia Koch Rohde vs. Chloe Birch 
19.45: Joachim Fischer/Christinna Pedersen (1) vs. Martin Campbell/Julie Macpherson
20.30: Viktor Axelsen (1) vs. Vladimir Malkov
20.30: Anders Antonsen vs. Eetu Heino
20.30: Emil Holst vs. Hans-Kristian Solberg Vittinghus (4)
20.30: Line Kjærsfeldt (4) vs. Delphine Lansac

Selected international matches:
13.30: Rajiv Ouseph (2) vs. Misha Zilberman
14.20: Gabriela Stoeva/Stefani Stoeva (2) vs. Isabel Hertrich/Carla Nelte
16.20: Linda Zetchiri (3) Evgeniya Kosestskaya
16.25: Marc Zwiebler (3) vs. Kestutis Navickas
16.40: Kirsty Gilmour (7) vs. Fabienne Deprez 
17.10: Beatrix Corrales (2) vs. Fantaine Mica Chapman
17.10: Vladimir Ivanov/Ivan Sozonov (4) vs. Zvonimir Durkinjak/Zvonimir Hoelbling
18.15: Carolina Marin (1) vs. Ozge Bayrak
19.40: Chris Adcock/Gabrielle Adcock vs. Ruben Jille/Iris Tabeling




 

 

News in English

29.03.2011
29.03.2011
28.03.2011
28.03.2011